Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

[WIDEO] Zator przed granicą w Cieszynie Boguszowicach miał blisko 20 kilometrów!

Poniedziałek przywitał kierowców na S-52 korkami w stronę czeskiej granicy. Zator narastał od godziny 4:00 i ciągle się powiększał, aż do godziny 13:00. W kluczowym momencie korek kończył się w okolicach Skoczowa przy węźle Harbutowice. Co było powodem takich kolejek? Trochę biurokracji i trochę głupoty...

Czeskie służby odpowiedzialne za kontrolę ruchu granicznego wprowadziły od dziś do obiegu nowy dokument. W wielkim skrócie to zaświadczenie wystawiane przez czeskiego pracodawcę z potwierdzeniem, że obywatel Polski pracuje na terenie Czech i przekracza granicę cyklicznie (brak kwarantanny, która dotyczy pozostałych osób wjeżdżających na terytorium Republiki Czeskiej). Zdecydowana większość pracowników była przygotowana do kontroli, która odbywała się sprawie. Problem pojawił się wraz z pierwszymi pracownikami, którzy stawili się na granicy bez dokumentów lub ich dokumenty były niekompletne. Komplikacje biurokratyczne zaczęły się piętrzyć, a kolejka na granicy wydłużać. W korku utknęli także kierowcy ciężarówek, dla których nic w przepisach się nie zmieniło. Z racji części zablokowanych pasów do odprawy, nie mogli oni sprawnie przejeżdżać na teren Republiki Czeskiej.

Do godziny 10:00 kierowcy samochodów ciężarowych sprawnie ustawiali się w kolejce na prawym pasie ruchu. Pozostali uczestnicy ruchu, którzy zjeżdżali z drogi ekspresowej mogli sprytnie przecisnąć się do zjazdu i bez przeszkód kontynuować podróż. Doskonale widać to na filmie przesłanym przez Piotra i opublikowanym na Facebooku o godzinie 8:20.

Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Przed godziną 10:00 korytarz został zablokowany przez nieświadomych kierowców, którzy próbowali dostać się na przejście graniczne jadąc między pojazdami. Dwupasmowa droga ekspresowa stanęła, a na jezdni utworzyły się trzy pasy ruchu, bez możliwości przejazdu służb ratunkowych. Apogeum utrudnień nastąpiło około godziny 12:30 - 13:00, gdy korek miał około 20 kilometrów i kończył się w okolicy Skoczowa (węzeł Harbutowice). 

Wtedy do akcji wkroczyli policjanci. Jak informuje zespół prasowy KPP Cieszyn, do działań na drodze ekspresowej skierowano cztery patrole. Funkcjonariusze w ciągu kilku godzin rozładowali korek o połowę. Skuteczne działania policji zbiegły się ze zmniejszonym ruchem związanym z przekraczaniem granicy przez osoby niepodlegające kwarantannie. Około godziny 16:00 kolejka do przejścia miała kilkaset metrów.

Niewykluczone, że wtorkowy poranek przyniesie podobne problemy.

Miejsce: 
Śląsk Cieszyński
Autor filmów: 
BBdron
Autor informacji: 
Bielskie Drogi
Autor zdjęć: 
BBdron
 
 

Materiały partnerów

27 Mar 2020
Czym jest flota samochodowa?Flota pojazdów samochodowych to mechanizm mający istotne znaczenie dla funkcjonowania poszczególnych firm, ponieważ odpowiedzialna jest za sukcesywne transportowanie towarów między poszczególnymi punktami. Chętnych na jej wdrożenie przedsiębiorców jest coraz więcej,...

Partnerzy medialni